Dubbla vinnare i årets Musica Akustica

Årets Musica Akustica tävling avgjordes under söndagen den 30 oktober på Orsa Musikskola.

2016 års vinnare i tävlingen Musica Akustica. William Ernlund och Markus Bäckström
Foto: Per Flodén

Arrangemanget var väldigt lyckat. Inte minst tack vare stödföreningen Musikskolans Vänner som bl a hade ordnat fika till de deltagande samt försäljning av kaffe med dopp till publiken. Kvällens konferencierer, och tillika elever vid Orsa Musikskola, Elin Karlmats och Klara Moraeus gjorde ett mycket proffesionellt intryck när de med presentationer och intervjuer lotsade publiken genom tävlingen. Nivån på de tävlande var mycket hög och juryn hade en svår uppgift att kora två segrare bland de åtta ungdomarna från Ovansiljan. Alla var vinnare men det blev till slut två som stod som segrare; William Ernlund från Mora och Markus Bäckström från Orsa.

 

Bildgalleri


  • .” alt=”Dubbla vinnare i årets Musica Akustica” />

Bildgalleri
  • Dubbla vinnare i årets Musica Akustica